Bugün; 02 Nisan 2015, Perşembe
Hz. Mevlana'yı anma törenleri başladı
Tarih : 2011.12.07  13:49:43
Konya'da bugün ''sevgi ve hoşgörü yürüyüşü'' ile başlayan Mevlana'nın 738. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri, düzenlenecek birbirinden farklı etkinliklerle bu yıl dolu dolu geçecek.
Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek törenler, hergün saat 14.00 ve akşam saat 20.00'de gerçekleştirilecek sema programlarıyla devam edecek.
 
Etkinlikler, bugün saat 13.00'de gerçekleştirilen Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Müziği Topluluğu eşliğinde yapılan ''Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü'' ile başladı.
 
Ardından Mevlana Müzesi'nde Mevlana'nın sandukası başında bir Mevlevi geleneği olan Gülbang duası okundu, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun icra ettiği tasavvuf müziği eşliğinde çocuk semazenler sema yaptı.
 
Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde ''V. Uluslararası Konya Dünya İnançları-Çeşmeler ve Su Kültürü Fotoğraf yarışması'' ödül töreni ile devam edecek etkinliklerin ilk gününün akşamında Mevlana Kültür Merkezi sergi salonunda el sanatları, seramik, çini, sema heykelleri, tesbih yapımı gibi farklı konularda düzenlenen toplam 29 serginin açılışı gerçekleştirilecek.
 
Sergiler, 17 Aralık Cumartesi günü akşamına kadar gezilebilecek.
 
Törenlerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni ve solist Ahmet Özhan, topluluğun diğer üyeleriyle Türk Tasavvuf Müziği konserleri verecek.     
 
Törenler boyunca 150'ye yakın program gerçekleştirilecek    
 
Toplam 11 gün sürecek törenler boyunca 21 sema töreni icra edilecek. Bu sema törenlerinin dışında, ''Tarihi Süreçte Mevlana ve Eserleri'' sempozyumu, ''Aşka dönenler, Konya'nın dünyaya açılan yüzü'' söyleşisi, ''Gönül dünyamız ve Mevlana'' konferansı, ''Hz. Mevlana'nın dünyaya yansıması'' çalıştayı gibi farklı bilimsel etkinlikler düzenlenecek.
 
Etkinlikler, her gün Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan'ın konserleri, sema törenleri ile paneller, söyleşiler ve tiyatro gösterileriyle 17 Aralıktaki Şeb-i Arus törenine kadar devam edecek.
 
Her günü dolu dolu geçecek törenlerde, sema törenleriyle birlikte sempozyum, tiyatro, konser, söyleşi, konferans, çalıştay, panel gibi farklı konularda 150'ye yakın program gerçekleştirilecek.
Bu haber toplam 2950 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
KÜLTÜR-SANAT
YAZARLAR
FACEBOOK
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
Konya'da silahlı soygun! | VİDEO
Konya'da gece 155 Polis İmdat telefonuna gelen bir ihbar polisi harekete geçirdi. Selçuklu İlçesi Sakarya mahallesindeki bir akaryakıt istasyonuna gelen yüzü maskeli iki kişi ellerindeki silah ve bıçakla kasadaki 700 lirayı alarak kayıplara karıştı. İşyeri çalışanları olayın şokunu üzerlerinden atamazken, polis kaçan şüphelilerinin peşine düştü.
ANKET
Hangi Belediyelerin Çalışmalarından Memnunsunuz ?
Selçuklu Belediyesi
Meram Belediyesi
Karatay Belediyesi
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Konya Ajans

MaxiCep - haber - konya net haber free invisible hit counter