Bugün; 31 Mart 2015, Salı
Maliye parasal sınır ve oranları belirledi
Tarih : 2012.02.11  12:46:24
Maliye Bakanlığı, kamudaki muhasebe birimlerinin harcama ve diğer konularla ilgili parasal sınırlarını yeniden belirledi.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Parasal Sınırlar ve Oranlar Hakkında Genel Tebliğe göre, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine hizmet veren muhasebe birimlerinde kasadan yapılacak ödeme tutarı, büyük şehir belediyesi olan illerdeki birimler ile Ziraat Bankası şubesi bulunmayan ilçelerdeki birimlerde 1.000 lira, diğer muhasebe birimlerinde ise 60 lira olarak uygulanacak.

Gerekli güvenlik önlemlerini almak şartıyla veznede bulundurulacak azami tutar da vergi dairelerinde 1.500 lira, Ziraat Bankası şubesi bulunmayan ilçelerdeki muhasebe birimlerinde 10 bin lira, vergi daireleri hariç diğer muhasebe birimlerinde ise 6 bin lira olacak.

Ödemelerde muhasebe birimlerince bankaya önceden haber verilmesi gereken tutar 50 bin lira olarak yeniden düzenlenirken, taşınır malların kamu idareleri arasında bedelsiz devir ve satışında uygulanacak limit 3 bin lira olacak.

Ön ödeme limitlerini de yeniden belirleyen tebliğ ile genel bütçeli idarelerce alınacak kredilerde, izin alınmaksızın açılacak kredi parasal sınırı 80 bin lira, izin alınmaksızın elektronik sayaçlara yüklenecek doğalgaz ve su bedeli kredi sınırı da 175 bin lira olarak belirlendi.

Söz konusu düzenlemeyle harcama yetkilisi, özel bütçeli idareler, MİT, askeri mutemet ve dış temsilcilik avans sınırları da yeniden tespit edildi.

Kanuni ve temerrüt faiz oranlarını da düzenleyen tebliğ uyarınca 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere temerrüt faiz oranı sözleşmeyle tespit edilmemişse yıllık yüzde 9, ticari işlerde de yüzde 17,75 olarak uygulanacak.

Bu haber toplam 1853 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
EKONOMİ
YAZARLAR
FACEBOOK
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
Konya'da silahlı soygun! | VİDEO
Konya'da gece 155 Polis İmdat telefonuna gelen bir ihbar polisi harekete geçirdi. Selçuklu İlçesi Sakarya mahallesindeki bir akaryakıt istasyonuna gelen yüzü maskeli iki kişi ellerindeki silah ve bıçakla kasadaki 700 lirayı alarak kayıplara karıştı. İşyeri çalışanları olayın şokunu üzerlerinden atamazken, polis kaçan şüphelilerinin peşine düştü.
ANKET
Hangi Belediyelerin Çalışmalarından Memnunsunuz ?
Selçuklu Belediyesi
Meram Belediyesi
Karatay Belediyesi
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım : Konya Ajans

MaxiCep - haber - konya net haber free invisible hit counter