Bugün; 19 Temmuz 2018, Perşembe
Tüp Bebekte Başarı Oranı Nasıl Artar?
Tarih : 2017.01.31  17:38:22
Tüp bebekte sıklıkla başarı oranından söz edilir ve tedavinin sağlıklı bir doğum ile sonuçlanması adına pek çok farklı faktör gerçekten de başarı oranına etki etmektedir.

Tüp bebekte başarı oranının arttırılmak istenmesi halinde, başarı oranına etki yapan tüm detayların olumlu hale getirilmesi gerekir. Tüp bebek tedavisinin başlangıcında da gerekli sağlık kontrolleri ile genel bir analiz yapılır. Bu bakımdan anne ve baba adaylarının konuyla ilgili bilgi sahibi olması da sağlanır.

Yaş

Yaş belki de kadınların hamile kalabilmesi ve doğum yapabilmesinde en önemli kriterlerden birisidir. Yapılan son araştırmalara göre kadınların yaşlarına göre hamile kalma oranları net bir şekilde belirlenmiştir. Buna göre kadınların yaşına göre hamile kalma şansı şöyledir;

35 yaşın altındaki kadınlar için % 32.2

35-37 yaş arasındaki kadınlar için % 27.7

38-39 yaş arasındaki kadınlar için % 20.8

40-42 yaş arasındaki kadınlar için % 13.6

43-44 yaş arasındaki kadınlar için % 5.0

45 yaş ve üzeri kadınlar için % 1,9

Daha az yumurtası olan daha yaşlı bir kadın için hamilelik şansı çok daha düşüktür. Fakat her zaman istisnaların olabileceği unutulmamalıdır.

Gebelik Geçmişi

Üzerinde düşünülmesi gereken tüp bebek tedavisinde, anne adayının önceki gebelik hikayesi de önemlidir. Daha önce hamile kalıp kalmadığı ve aynı partnerle birlikte olup olmadığı dahi tedavi konusunda önemli detaylar arasındadır. Özelikle tüp bebek tedavisi gören partnerlerin daha önce normal yollarla çocuğu olmuşsa, tüp bebekte şans çok daha yükselir. Fakat düşük yapma ya da benzer kötü olaylar da tedavinin başarısı şansını azaltabilir.

Doğurganlık Sorunlarının Türü

Bazı erkek infertilite problemleri tedavinin başarısını etkilerken, uterin anormallikler, çeşitli kötü tümörlere maruz kalma gibi tıbbi sorunlar da başarı olasılığını azaltır. Bu bakımdan başarı oranının arttırılabilmesi adına anne ve baba adayının doğurganlık kontrolünün yapılarak, tam bir analizin yapılması gerekir.

Tedavinin ana odağı ovülasyondur. Düşük ovülasyon başarı şansını azaltabilir. Bu tip durumlarda yumurtlamanın istenen düzeyde olması ve başarı oranının artması adına özel ilaçların kullanılması gerekebilir. Bu tip müdahaleler de tüp bebek tedavisinde başarı oranı nın artması adına önemli aşamalardır.

 

Verici Yumurtaların Kullanımı

Tüp bebekte anne adayının dışında gönüllü kişilerin yumurtalarının kullanılması da söz konusudur. Özellikle de 35-40 yaşın üzerindeyseniz daha yüksek bir başarı oranı adına bu tip yöntemlere gönüllülük esası ile başvurulabilir. Burada da yine verici kadın için yumurta kalitesi ve yaş gibi faktörler önemlidir. Genç kadınlardan alınacak yumurtaları kullanmak, özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlar için gebelik şansını artırabilir. 2011 yılında yapılan son araştırmalarda yeni bir donör yumurta ya da embriyo transferi ile yapılan tüp bebek tedavilerinde yüzde 55 canlı doğum başarı oranına ulaşıldığı belirtilir.

Yaşam Tarz Ve Alışkanlıkları

Başarı oranının arttırılması adına yaşam tarzı ve alışkanlıklar da ele alınmalıdır. Bebeğiniz olma şansını arttırmak istiyorsanız sigara içmeyi kesinlikle bırakmalısınız. Bu konuda tıbbi öneriler ise tedaviden 3 ay önce sigaranın bırakılmasıdır.  Öyle ki sigara kullanılması halinde tedavide ortaya çıkacak sorunlar şöyle olabilir;

  • Sigara içen kişilerin yumurtalıklarını uyarmak için daha yüksek dozlar gerekir.
  • Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre daha düşük implantasyon oranlarına sahiptir.
  • Sigara içen kadınlar için tüp bebek tedavilerinde çok daha fazla faktör sonuca etki eder ve farklı tedavi yöntemlerinin denenmesi ya da farklı ilaçların kullanılması gerekebilir.
  • Sigara için kadınların yumurtama ve sperm ile tohumlama aşamasında başarısızlık oranı çok daha yüksektir.

Kilo

Kişilerin kilosu dahi önemli etkendir. Kilolu veya obez kişiler için tedavi öncesinde sağlıklı beslenme ve kilo verme programları gerekebilir. Aşırı kilolu kadınlar düşük ve yüksek infertilite riskine sahiptir. Aşırı kilolu kadınlar ayrıca tüp bebek tedavilerinde normal kilolu kadınlara göre daha az başarı oranına sahiptir. Fazla kilo kadınların yanı sıra düşük kilolu kadınlar da riski grubundadır. Bu nedenle sağlıklı bir kilo aralığında kalınması oldukça önemlidir.

Tercih Edilen Klinik

Başarıda alanında uzman ve doğru / gerekli tedavi yöntemlerini uygulayabilecek klinik de önemli bir faktördür. Tedavi seçimi sırasında ise aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanız daha sağlıklı bir seçim yapmanızı sağlar.

  • Klinikte çalışan uzmanların eğitimi ve deneyimi
  • Klinikteki tedavilerde canlı doğum oranı
  • Başarı doğumlardaki çoğul gebelik oranı
  • Klinikte kullanılan laboratuar nitelikleri ve personelinin bu konudaki yeterliliği
  • Klinikte kabul edilen hasta tipleri ve kişiye özel program uygulayabilme yeterliliği
  • Daha düşük tüp bebek şansı hastaları kabul eden yerler, bu alanda daha da uzmanlaşmış olabileceği de göz ardı edilmemelidir.  
Bu haber toplam 1177 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
SAĞLIK
YAZARLAR
FACEBOOK
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
Wilma Elles'in kocasına haciz işlemi
Wilma Elles ile yaşadığı aşkla tanınan işadamı Kerem Göğüş'e, dolandırıcılık suçundan hakkında haciz işlemi başlatıldı.
En iyi samsun escort bayan ajansına davetlisiniz.
ANKET
Hangi Belediyelerin Çalışmalarından Memnunsunuz ?
Selçuklu Belediyesi
Meram Belediyesi
Karatay Belediyesi
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber | joyetech