Bugün; 23 Haziran 2018, Cumartesi
Ceviz Fidanı Nasıl Yetiştirilir?
Tarih : 2016.09.06  15:20:50
Ceviz yetiştiriciliğinin önemli bir yer aldığı ve oldukça fazla rağbet gördüğü ülkemizde ceviz fidanı yetiştiriciliğinin bilimsel yollar ile yapılması gerektiği bilinmektedir.

 Zira bir başkasından görülüp de gelişi güzel bir yöntem ile yetiştirilen hiçbir ceviz fidanı veya ceviz tohumundan verim alınamamaktadır. Bununla da kalmayıp harcanan emeklerin, uğraşılan zamanın ve tohum ücretlerinin hem maddi olarak hem de manevi olarak yetiştiriciye geri dönüş yapması ihtimali yüksektir. Ceviz fidanı sağlıklı aşılar ile yetiştirilmekte olup, aşı ile üretilen kısmı anaç yapıda olduğu için tohumdan yetiştirilmektedir. Ceviz fidanı tohumu her yıl mart ayında verimli topraklara gübre eşliğinde dikilmektedir. Derin detay isteyen ve uzun emekler ile ince işçilik gerektiren ceviz fidanı tohumlar ve fidanları için uzman kişilerin yardımına başvurulmadan ekim yapılmamalıdır. Ceviz yetiştiriciliğinde kullanılacak olan tohumların içlerinin sağlam ve dolgun olması gerektiği gibi olgunlaşmamış çöğürlerin ekim sırasında kullanılmaması gerekmektedir. Aksi halde ekilen tohumlar biçilirken hiçbir şekilde cevizlerden fayda edilememektedir. Tohum alınacak damızlık ceviz ağaçlarının sağlam olması gerektiği hassas bir konu olmakla beraber her ağaçtan da damızlık tohum elde edilememektedir.

 

Hangi Ağaçlardan Tohum Alınabilir?

Öncelikle damızlık olarak belirlenen bir ağaç için kesinlikle ilk belirlenmesi gereken en önemli husus; ağaçta herhangi bir hastalık, zararlı bir virüs veya sorun oluşturabilecek bir problemin olup olmadığını tespit etmektir. Zira hastalıklı bir ağaçtan alınan hiçbir tohum yine aynı şekilde fayda vermeksizin yetiştiriciyi zarara uğratmaktadır. Damızlık ağacın temiz ve sağlıklı olması, yetiştiricilikteki ilk altın kuraldır. Damızlık ağaç seçilirken sonraki en önemli faktör ise tabi ki ağacın bulunduğu bitki örtüsünün verime elverişli olup olmadığını kontrol etmektir. Coğrafi şartları kurak veya verime elverişli olmayan toprakta büyüyen bir ceviz fidanından kesinlikle sertifikalı ceviz fidanı üretimi yapılamamaktadır. İç büzüşmesi oluşan ve beslenmesi sağlıklı olmayan bir ağaç da damızlık olarak kullanılamamaktadır. Damızlık ağaçtaki cevizlerin iri oluşundan dolayı tohumları iri olarak temin edilse de ağaçtan toplandığı zaman kilogram hesabına çarptırıldığı zaman kar marjı düşük olarak elde edilmektedir. Böylece ceviz fidanı fiyatları da bu konudan nasibini almaktadır. Tohum seçimi yapılırken cevizin içindeki yağ oranı da dikkate alınması gereken önemli konulardan birisidir. Çünkü içi yağlı olan besinler daha çok oksijene ihtiyaç duyduğu için gelişmeleri de daha fazla süre içerisinde oluşmaktadır.

Hepsi ve daha fazlası için http://www.cevizfidani1.com/  linkine tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Bu haber toplam 750 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
YAŞAM
YAZARLAR
FACEBOOK
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
Wilma Elles'in kocasına haciz işlemi
Wilma Elles ile yaşadığı aşkla tanınan işadamı Kerem Göğüş'e, dolandırıcılık suçundan hakkında haciz işlemi başlatıldı.
En iyi samsun escort bayan ajansına davetlisiniz.
ANKET
Hangi Belediyelerin Çalışmalarından Memnunsunuz ?
Selçuklu Belediyesi
Meram Belediyesi
Karatay Belediyesi
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber | joyetech