Bugün; 23 Temmuz 2019, Salı
Yumurta Donasyonu Nedir?
Tarih : 2015.12.01  10:38:55
Tüp bebek yöntemiyle gebe alma şansınız yitiren veya tüp bebek yöntemiyle gebe kalabilmesi mümkün olmaya kişilere uygulanan alternatif bir yöntemi ifade ediyor.

Tüp bebek yöntemiyle gebe alma şansınız yitiren veya tüp bebek yöntemiyle gebe kalabilmesi mümkün olmaya kişilere uygulanan alternatif bir yöntemi ifade ediyor. Bu yöntemin tüp bebek uygulamasına alternatif olarak sunulmasının birçok sebebi var. Öncelikle kadınlardaki gebe kalma şansını ortadan kalkmış olması yumurta donasyonu yönteminin tercih edilmesine neden olabilir. Yumurtası bulunmayan kadınların gebe kalma ihtimali böylece mümkün hale gelecektir.

Yumurta donasyonu nasıl gerçekleşiyor?

Eşlerin klasik tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmayacakları anlaşıldığında yumurta donasyonu süreci başlatılabilir. Ancak bu anne adayı ve baba adayından alınacak rızayla mümkündür. Türkiye’de de gerçekleşmesi mümkün değildir. Bazı ülkelerde ve Türkiye’de yumurta donasyonu yasaklanmıştır. Bu nedenle bu yöntemle gebe kalmak isteyen çiftlerin Kıbrıs’a gitmeleri gerekir.

Burada tüp bebek merkezlerinde yapılacak analizlerle fiziksel özelliklerinize en çok benzeyen bir vericiden yumurtalar alınır. Bu yumurtalarla erkekten alınan spermler birleştirilir. Embriyo oluştuktan sonra ise alıcı anne adayının rahmine transfer gerçekleşir. Burada bir şeyi hatırlatmak gerekir. yumurta donasyonunun söz konusu olabilmesi için kadın rahminin bulunması gerekir. Yoksa yumurta nakliyle de gebe kalmak mümkün değildir.

Verici kimsede dikkat edilen hususlar

Verici belirlenmeden önce bazı konulara dikkat edilir. Herhangi bir hastalığın olmaması, genç olması ve daha önce sağlıklı bir bebek dünyaya getirmiş olması lazımdır. Anemi, HIV gibi virüs ve rahatsızlığı olanlardan yumurtalık alınmaz. Aynı zamanda fiziksel olarak da alıcıya benzeyen kişilerden yumurta alımına dikkat edilir.  

Yumurta donasyonu sonrasında çocuk sahibi olacak kişiler bazı kaygılar taşıyabilirler. Çocuklarını sahiplenme konusunda çekinceleri olabilir. Ancak yumurta nakli yapılarak hamilelik sürecini yaşayan kişi psikolojik olarak kendisini anneliğe hazırlamaktadır. Dolayısıyla da doğacak çocuğuna analık merhamet ve şefkatini göstermektedir. Aynı şekilde baba adayı içinde durum değişmemektedir. Gebelik sürecindeki sıkıntı ve zahmetleri baba adayı da çeker. Buda babalık psikolojisinin meydana gelmesini sağlar. yumurta naklinden sonra doğacak çocuklara karşı herhangi bir aidiyetsizlik söz konusu olmamaktadır. Bu konuda psikolojik destekte sağlanılabilir. 

Bu haber toplam 1895 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
SAĞLIK
YAZARLAR
FACEBOOK
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
TSK'dan ihraç kararları
Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri'nde çok sayıda general TSK'dan ihraç edildi.
En iyi samsun escort bayan ajansına davetlisiniz.
ANKET
Hangi Belediyelerin Çalışmalarından Memnunsunuz ?
Selçuklu Belediyesi
Meram Belediyesi
Karatay Belediyesi
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber | joyetech