Bugün; 19 Temmuz 2018, Perşembe
Çocuklara Yabancı Dil Eğitimi
Tarih : 2015.10.05  13:21:54
Çocuklarda yabancı dil eğitimi verilirken önemli olan ve bu nedenle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur.

Çocuklarda yabancı dil eğitimi verilirken önemli olan ve bu nedenle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Öncelik olarak çocuklarınız ergenlik dönemine girmeden önce yabancı dille tanıştırılmalıdır. Bu çocuklar, yabancı dili devamlı ve düzenli bir şekilde hayatlarına alabilirse eğer aksansız olarak tıpkı ana dili gibi yabancı dili konuşabilirler. Çocuğunuzun bebeklik döneminden 3 yaşına gelene kadar olan süreçte etrafında devam olarak konuşulan dil, ergenlik dönemine kadar olan süreçte de öğrenmeye yatkınlığını sürdürmektedir. Üstelik öğretmeye başladığınız diğer dillerin de çocuğunuzun yaşamında olan devamlılığın sağlanmasına da özen gösterilmesi gerekir. Bu konuda www.konusarakogren.com web sitesi destek olabilir niteliklerdedir. Üstelik kurslarla ya da eğitmenlerle vakit kaybetmenize de gerek yoktur. Anne ve babaların farklı ana dil konuşabiliyor olması çocuklarda dil sorunun yaşanmasına neden olur mu olmaz mı, bu hep tartışılan bir konu olmuştur. Bu durumu yaşayan çocuklar iki farklı ana dili aynı anda nasıl öğrenebilirler? Anne ve babaları farklı iki ana dile sahip olan çocukların doğumlarından bu yana iki ayrı dile maruz kalmasının herhangi bir zararı söz konusu değildir. 0-3 yaş aralığında olan bebeklerin dahi ana dilleri haricinde başka bir yabancı dile maruz kalması ‘aynı anda öğrenebilme’ adı verilen yöntem sayesinde her iki dilin de öğrenilmesini mümkün hale getirmektedir. Bebeklik döneminden 3 yaşa gelene kadar geçen zamanda düzenli bir şekilde iki ya da çok daha fazla yabancı dile maruz kalan çocuklarınızın bu dilleri öğrenebilme yöntemine ‘aynı anda öğrenebilme’ adı verilmektedir. Böyle bir durumun yaşanması ‘otomatik öğrenme’ olarak da tanımlanabilir.

5 yaştan önce ikinci bir dile maruz kalmak, beynin yabancı dili öğrenebilme mekanizması bakımından çok daha doğal bir zaman yaşanması anlamına gelmektedir. Bu durumda olan çocuklar, beyinlerine her iki farklı dili de kodlamaktadır. İki dilin arasında kendiliğinden geçiş yapabilme becerisine sahip olurlar. Ayrıca çocuklar hangi ebeveyni ile hangi dili kullanarak iletişim kuracağını bilerek konuşmaktadır. Yani dilleri birbirlerine karıştırmamaktadır. Bir bebekle tutarlı ve düzenli bir şekilde iki dilden fazla dil konuşuluyorsa eğer, bebekler belli bir yaşa geldiklerinde bu dillerin her birini kullanma ve anlama kapasitesine sahip olurlar. Bu durumda asıl önemli olan husus, çocuklarla iletişime giren kişilerin dilleri tutarlı ve düzenli bir şekilde konuşması gerektiğidir. Yaşanan bu yaklaşım ise, ‘tek dil, tek ebeveyn’ kuralı belirtilerek özetlenmektedir. Çocuklarla iletişim kuran kişilerden her biri bir tek dili benimsemelidir.Çocuklara hitap ederek yaptığı konuşmalar içerisinde diğer bir dile geçiş yapmadan daima aynı dili tercih etmelidir.

Bir diğer ebeveynin ise, çocuklarla iletişimlerini her daim kendi benimsediği farklı dille devam ettirmesi gerekir. Bu durumda karışıklık yaşanması önlenebilir. Ayrıca çocuklar da son derece sağlıklı bir biçimde, konuşulan bütün dillere karşı hakimiyet elde edebilir. Çocuklara Özel İngilizce fırsatlarının kaçırılmaması da ayrı bir önem taşır elbette. Yapılan bazı araştırmaların da belirttiği gibi, 2 yaşında olan bir çocuk, aynı anda dört farklı dili öğrenebilme yeteneğine sahip durumdadır. Pek çok görüşün tam tersine, son araştırmalar çocuklarınızın hiç zorluk yaşamadan ve her dilin kendi gramer yapısı içerisinde, sahip olduğu akustiğiyle öğrenebildiklerini ve bu dilleri kesinlikle birbirlerine karıştırmadıklarını da gözler önüne seriyor. Bu doğrultuda aslında çocuklara bazı olanakların sunulması gerektiği de ortaya çıkmaktadır. Çocuklarımızın her daim başarılı olabileceğini ve bunu da halledebileceklerini söyleyerek destek olmalı, onlara güç vermeliyiz. Emin olun ki, sonuç her şeyden daha güzel olacaktır.

Bu haber toplam 2062 defa okunmuştur
Haberi Paylaş :
EĞİTİM
YAZARLAR
FACEBOOK
HAVA DURUMU

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
Wilma Elles'in kocasına haciz işlemi
Wilma Elles ile yaşadığı aşkla tanınan işadamı Kerem Göğüş'e, dolandırıcılık suçundan hakkında haciz işlemi başlatıldı.
En iyi samsun escort bayan ajansına davetlisiniz.
ANKET
Hangi Belediyelerin Çalışmalarından Memnunsunuz ?
Selçuklu Belediyesi
Meram Belediyesi
Karatay Belediyesi
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber | joyetech